Registrujte se na našich stránkách a získávejte výhody.

Víte, že i mezi éterickými oleji jsou skutečné antivirové jedničky? Vybrali jsme pro vás 7 nejúčinnějších.


Hřebíček
Prvotřídní ochránce. Ničí viry, bakterie i plísně. Působí dezinfekčně, prohřívá a prokrvuje. Chcete ho použít do difuzéru, odpařovače na radiátoru nebo aromalampy? Zkombinujte ho se svěžím citronem. Krásně si notují. Také můžete sáhnout po lihovém Dezinfekčním spreji Thymosanu. Hřebíčkový olej je v něm posílen o thymol. Využijete ho doma i na cestách. Na oblečení, boty, koberce, potahy, sedačky… Jen pozor, je mimořádně silný, neměl by proto přijít do přímého kontaktu s pokožkou!

Borovice
Životabudič, posilovač imunity a jedno z nejúčinnějších přírodních plicních tonik. Pro období zimy a viróz skvělá volba. Působí protizánětlivě, ředí hleny, ulevuje při kašli a zánětech dutin, astmatu, zlepšuje dýchání a čistí vzduch. Obsahuje pinosolvin, látku hubící bakterie a dle některých odborníků dokonce zastavující i množení TBC bacilů.
Ravintsara
Jemnější příbuzná kafru. Posilující imunitu, antivirová, antibakteriální, hřejivá, povzbuzující. Mezi přírodními ochrannými prostředky proti koronaviru možná tajný trumf. Nasvědčují tomu výsledky výzkumů Dr. Franchomma. Zjistil, že viry potažené vrstvou lipidů (mezi ně patří i koronavirus) citlivě reagují na éterické oleje s vysokým obsahem mono-terpenových alkoholů a fenolů. Právě ravintsaru, která tyto vlastnosti má, označil v tomto směru za velmi účinnou.
Tea tree
Tato „univerzální lékárnička v jedné lahvičce“ nesmí chybět! Klenot Austrálie. Jednička proti plísním, virům i bakteriím. První pomoc při infekcích, vyrážkách, vředech, spáleninách, odřeninách… Ani jeho výrazně trpké kořeněné aroma vás neodradí. Možná právě naopak. Už vůní samotnou dává tea tree na vědomí svou sílu.
Tymián
Zvláště jeho thymolová varianta – Tymián thymol (dříve tymián červený) je pro období viróz jako stvořená. Má výrazně hořké lékárenské aroma a patří mezi nejvíce „horké“ éterické oleje. Povzbuzuje, podporuje obranyschopnost a hlavně – výborně to umí s viry, bakteriemi a plísněmi. A to chceme. Nepoužívejte ho však na pokožku, ale pouze do aromalamp, odpařovačů, difuzérů a kapesních inhalátorů.
Skořice
Také u skořice sáhněte po silnější verzi éterického oleje Skořice-kůra. Obsahuje více protivirových látek. Oproti většině trpkých a hořkých protivirových olejů, má skořice sladké a teplé okouzlující aroma. V zimním čase ho oceníte. Nejen, že kolem vás vytvoří neviditelný ochranný štít, ale také vás pohladí na duši. Stejně jako u Tymiánu thymol ani tento olej nepoužívejte na pokožku.
Máta peprná
Mnozí ji považují jen za příjemný ochlazující a osvěžující olej na léto. Jenže máta toho umí podstatně víc. Je přímo nabitá protivirovými a antiseptickými vlastnostmi. Že tedy patří mezi našich 7 statečných, není pochyb. Zkuste k mátě přidat borovici a citron, vytvoříte extra účinnou protivirovou směs, která bude navíc nádherně vonět. Pro těhotné ženy a děti doporučujeme jemnější mátu kadeřavou.

Jak éterické oleje v době viróz používat?
Do aromalamp, difuzérů a odpařovačů. Provoňte jimi prostory a pročistěte vzduch v místnostech. Doma, v práci, ve škole, v sauně, kdekoli potřebujete. Do ložnic však volte spíše zklidňující levanduli. Zde uvedené éterické oleje jsou vesměs povzbuzující.
Do inhalačních tyčinek a aromaamuletů z porézního dřeva a keramiky. Můžete je mít stále v kapse a inhalovat z nich vůni dle potřeby, zejména v MHD nebo na místech, kde je hodně lidí.
Do koupelí a masáží, vždy však rozředěné do rostlinného oleje dle doporučených koncentrací (tabulku najdete v e-shopu pod popiskem u každého éterického oleje). S hřebíčkem velmi opatrně, u tymiánu a skořice volte k péči o tělo jemné varianty – tymián linalool BIO a skořice-listí.